Android, iPhone, BlackBerry a Symbian spehuju svojich majitelov. Predinstalovanie aplikacie od vyrobcov telefonov s Androidom su hrozbou.

V poslednych dnoch sa vela debatuje o doch vaznych bezpecnostnych problemoch, ktore postuhuju konkurencne mobilne platformy:

  1. Predistalovana (v USA) aplikacia Carrier IQ zaznamenava aktivity, ktore na telefone robite ako napriklad: zaznamenava tlacidla, ktore stlacate, texty SMS sprav, slova zadavanene do vyhladavaca a podobne. Viac informacii najdete na tu, v slovencine tu alebo na videu nizsie. Windows Phone je cisty a tento problem nema.
  2. Predistalovane aplikacie vyrobcov telefonov s Androidom predstavuju vyrazne bezpecnostne riziko. Odhalili to vyskumnici z North Carolina State University a viac info najdete tu alebo v slovencine tu.

    ”Mnohí výrobcovia inštalujú do svojich telefónov rôzne aplikácie a nadstavby, napríklad pre notifikácie k textovým správam alebo prostredie HTC Sense. Podľa vedcov však tieto aplikácie otvárajú zadné dvierka nebezpečným aplikáciám a sprístupňujú im služby systému, ku ktorým by sa nemali za normálnych okolností dostať.

  3. Mobilný vírus je tak schopný nepozorovane rozosielať SMS správy, nahrávať rozhovory, získať polohu zariadenia alebo zmazať všetky dáta z telefónu. Všetko bez akejkoľvek akcie zo strany používateľa. Výskumníci sa zamerali na trinásť takýchto kritických služieb. Výsledok? Nebezpečné programy môžu získať prístup cez predinštalované aplikácie až k jedenástim z nich.”

Reklamy
This entry was posted in IT Pro, SW and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s